Uprawa roślin południowych metodą miczurina

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina to książka autorstwa Weroniki Mazurek. Jest to zbór siedmiu opowiadań. W historiach tych znaleźć można śmierć, która zdarza się dziwnym przypadkiem, firmę działająca na wsi, która zatrudnia pacjentów przebywających w szpitalu psychiatrycznym, trójkąt miłosny,  wieczór spędzony w restauracji, bardzo wolne odchodzenie dziadka do innego świata, a ponadto oczekiwanie na znak od kosmonauty oraz dzień z jakiegoś pogrzebu. Tematyka jest różnorodna, chociaż śmierć przejmuje rolę dominującą. Książka nie jest jednak tak tragiczna. Wszystkie historie przedstawione w określonej książce są po to, aby wzbudzić w czytelniku to, aby zastanowił się nad własnym życiem i jego znaczeniem. Ponadto autorka pragnie pokazać to, jak życie jest różnorodne, kolorowe, niesamowite oraz niejednoznaczne, a ponadto że byt ludzki to jeden wielki chaos. Autorka dąży także do podkreślenia, że istnienie człowieka jest silnie naznaczone przez obecność śmierci, strachu przed nią, który nie opuszcza człowieka przez całe życie. Dodatkowo każda z historii pragnie pokazać jeszcze inne kwestie. Niektóre opowiadania mają w sobie bardzo dużo treści, która musi być poddana dogłębnej analizie, aby odkryć to co autorka chce przez to przekazać swojemu czytelnikowi. Części historii natomiast poza interesującą narracją oraz językiem nie ma w sobie niczego wyjątkowego. Są to bardzo mało interesujące opowiadania, choć prowadzone w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Biorąc pod uwagę powyższe opowiadania zawarte w książce są zdecydowanie nierówne. 

     To co należy podkreślić w książce „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” to obecność bardzo zdecydowanej narracji. Można powiedzieć, że jest ona na niezmiernie wysokim poziomie. Czytelnicy znajdują się w sytuacji, w której o sensie danej historii dowiadują się zdecydowanie później. W trakcie czytania kolejnych stron książki uzyskujemy informacje, kto pełni jaką role i kim jest, jakie relacje łączą głównych bohaterów. Autorka ma niesamowity talent, a książka jest udanym debiutem literackim.

     Książka Weroniki Mazurek powoduje zachwyt w czytelniku, który nie może oderwać się od prowadzonej narracji i stosowanej w książce warstwy językowej. Jednakże podkreślić należy fakt, że nie wszystkie opowiadania są na tym samym poziomie. Warto jednak zagłębić się w obecne tam opowiadania i zapoznać się z niepodważalnym talentem Weroniki Mazurek.

error: Content is protected !!